آموزش صفحه آرایی مقاله و پایان نامه در ورد

آموزش صفحه آرایی مقاله و پایان نامه در ورد

آموزش صفحه آرایی مقاله و پایان نامه در ورد را به صورت مختصر بیان میکنیم. همچنین به نکات مربوط به صفحه آرایی پایان نامه فارسی نیز اشاره خواهد شد.‌‌
استفاده از استایل‌ها برای قالب‌بندی متن، فصل‌بندی کتاب، نحوه گذاشتن سرصفحه و پاصفحه (هدر و فوتر)، شماره صفحه و درج فهرست مطالب در نرم افزار ورد، از جمله نکاتی است که در این مقاله به اختصار به آن‌ها خواهیم پرداخت. شما با کمک این مقاله می‌توانید کتابی بسازید که صفحات زوج و فرد آن دارای سرصفحه‌ي متفاوتی است؛ فصول از صفحات فرد یا دلخواه شروع می‌شوند؛ با تغییر فصول، متن سرصفحه‌ها عوض می‌شود و صفحات آغازین فصول، فاقد سرصفحه و یا دارای سرصفحه‌ی متفاوت هستند.

صفحه‌آرایی چیست؟

صفحه‌آرایی (Page layout) هنری است که مطالب و اطلاعات را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. یک صفحه‌آرایی اصولی و زیبا، باعث خوانایی بهتر مطالب می‌شود. به عبارت دیگر، صفحه‌آرایی به کارهایی مانند تنظیم اندازه صفحه، حاشیه‌ها، سرتیترها، استایل‌‎ها، هدر و فوتر، فصل‌بندی، فهرست‌بندی، طراحی صفحات ابتدایی و انتهایی و… گفته می‌شود.

صفحه‌آرایی در word

صفحه‌آرایی (Page layout) هنری است که مطالب و اطلاعات را در کنار یکدیگر با نظم و ترتیب خاصی قرار می‌دهد. یک صفحه‌آرایی اصولی و زیبا، باعث خوانایی بهتر مطالب می‌شود. به عبارت دیگر، صفحه‌آرایی به کارهایی مانند تنظیم اندازه صفحه، حاشیه‌ها، سرتیترها، استایل‌‎ها، هدر و فوتر، فصل‌بندی، فهرست‌بندی، طراحی صفحات ابتدایی و انتهایی و… گفته می‌شود.

آموزش صفحه آرایی مقاله و پایان نامه در ورد

اهمیت یادگیری صفحه آرایی پایان نامه و مقاله در نرم افزار ورد چیست؟

نرم‌افزار ورد یک نرم‌افزار بسیار حرفه‌ای برای صفحه‌آرایی است و در صورتی که مخاطبان با تمام تنظیمات مربوط به صفحه‌آرایی آشنا شوند و آن را به کار بگیرند، می‌توانند بسیاری از کارهای صفحه‌آرایی را به صورت اتوماتیک انجام داده و یک صفحه‌آرایی حرفه‌ای داشته باشند.

با توجه به اینکه اعمال تنظیمات صفحه‌آرایی به صورت دستی بسیار زمان‌بر است، استفاده از امکانات ورد باعث می‌شود صفحه‌آرایی مقالات و پایان‌نامه خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون خطا انجام دهید. یادگیری صفحه‌آرایی در ورد برای پژوهشگران و دانشجویان تمام رشته‌های دانشگاهی لازم و ضروری است.

در این آموزش چه چیزی یاد می‌گیریم؟

در این دوره آموزشی به صورت قدم‌به‌قدم به صفحه‌آرایی پایان‌نامه می‌پردازیم و مباحثی مانند طرح‌بندی صفحات، تنظیمات متن و استفاده از استایل‌ها و درج پاورقی، شماره صفحه و هدر را یاد خواهیم گرفت.

همچنین به بررسی نکات مربوط به درج شکل و جدول و همچنین درج عنوان برای آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و یاد می‌گیریم که چطور فهرست مطالب، فهرست اشکال و فهرست جداول را به صورت خودکار تهیه کنیم.

در فصل بعد نکات مربوط به صفحه‌آرایی مقالات را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در انتها به نکاتی که ممکن است دانشجویان و پژوهشگران در هنگام صفحه‌آرایی با آن مواجه شوند؛ می‌پردازیم.

بعد از آموزش در مجتمع فنی مهرابتکار ، شما قادر خواهید بود بر اساس دستوالعمل نگارش پایان‌نامه دانشگاه محل تحصیل خود و همچنین شیوه‌نامه مجله‌ای که می‌خواهید مقاله خود را در آن چاپ کنید، به راحتی و به صورت اصولی، پایان‌نامه یا مقاله خود را صفحه‌آرایی کنید.

همچنین می‌توانید از این آموزش به عنوان یک مهارت برای کسب درآمد استفاده کنید.

مفید برای

دانشجویان و پژوهشگران

پیش نیاز

آموزش ورد Microsoft Word  کاربردی

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *