امروزه رقابت روز افزون جهانی، فرصت تحقیقات بنیادی و پایه‌ای را از بسیاری از صنایع گرفته است. به همین دلیل بیشتر شرکت‌ها مجبورند فقط به تحقیقات ضروری و مورد نیاز دست بزنند؛ به عبارت دیگر، اهمیت تحقیقات به خاطر نوآوری، و اهمیت نوآوری به دلیل سود اقتصادی آن است. فرآیند تجاری‌سازی، مشابه فرآیند انتقال دانش و فناوری از مراکز تحقیقاتی مانند مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، به صنایع موجود و یا کسب‌و‌کارهای جدید است. در واقع تجاری کردن فرآیندی است که از طرح کردن و پروردن یک ایده آغاز می‌شود و به سمت تولید (کالا و خدمات)، و در نهایت فروش آن می‌انجامد. در حال حاضر بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی با بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای و انجام پروژه‌های تحقیقاتی به صورت همکاری مشترک، به تجاری‌سازی فناوری خود رسمیت داده‌اند. تعداد این گونه مراکز خدمات مشاوره‌ای در کشورهای پیشرفته صنعتی در حال افزایش است. در ایران نیز در طی سال‌های اخیر مراکز عرضه‌کننده خدمات فناوری تحت‌نظر مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به ارائه خدمات مشاوره‌ای به فعالان حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌پردازند. تیم تخصصی مهرابتکار با شناسایی این نیازها و نیز بررسی طرح‌ها و اختراعات شما، قادر به ارائه مشاوره در زمینه چگونگی بهره‌برداری تجاری از این نوآوری‌هاست.

زمانی که شما اختراعی را به ثبت میرسانید تا 20 سال حق انحصاری آن را برای تجاری سازی و ورد به بازار در اختیار دارید پس بهتر است در این زمان هم به ساخت نمونه ی اولیه اختراع خود بپردازید و هم برای تجاری سازی اسپانسر یا پلن استراتژیک ورود به بازار را فراهم کنید تا بتوانید مجوز شرکت دانش بنیان دریافت کنید .

حمایت های دانش بنیان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امتیازات زیر را برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است تا برای رسیدن به اهدافشان از آن ها استفاده نمایند.

تخفیف دوره های آموزشی (۷۰% تخفیف)

تخفیف ویژه خرید نرم افزار (۷۰% تخفیف)

تخفیف هزینه تست آزمایشگاهی (۵۰% تخفیف)

حمایت صادراتی

صدور مجوز استقرار ( داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری)

برگزاری نمایشگاه داخلی و خارجی

تخفیف پخش آگهی در صدا و سیما (۴۰% تخفیف)

حمایت از کالای ساخت داخلی

حمایت از آزمایشگاه های بخش خصوصی

یک اختراع به تنهایی ضامن موفقیت تجاری نیست. اختراع یا فناوری ثبت‌شده، ابزاری است که ظرفیت یک شرکت یا فرد برای سود بردن از فناوری خود را ارتقاء می‌دهد. برای آن که یک فناوری سودهای ملموس نصیب مالک آن کند، باید بطور مؤثر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. این نوآوری در صورتی درآمد مالی به‌وجود خواهد آورد که محصول آن در بازار موفق باشد و شهرت و قدرت چانه‌زنی شرکت را تقویت کند. برای عرضه اختراع یا فناوری ثبت‌شده به بازار، مجموعه‌ای از گزینه‌ها در اختیار مالک آن قرار دارد:

1-بهره‌برداری تجاری مستقیم از اختراع ثبت‌شده

2-فروش (انتقال) اختراع و فناوری به شخص ثالث

3-تفویض اجازه بهره‌برداری (اعطای لایسنس)

4-سرمایه‌گذاری مشترک یا سایر توافقات با دیگران

 

اول مشاوره، بعد ثبت نام

شما می توانید با استفاده از مشاوره رایگان ما با خیالی آسوده ثبت نام کنید.