تکنیک های فردی و تیمی ایده پردازی

تکنیک های ایده پردازی چیست؟

در این قسمت قصد داریم با توضیح چند تکنیک، به شما بگوییم چگونه می‌توانید یک فرد ایده پرداز باشید.

دفترچه ایده داشته باشید

این موضوع را یکی از اساتید به ما یاد داد. او گفت همیشه دفترچه کوچکی همراهت داشته باشد و هر ایده‌ای که به ذهنت رسید را بنویس؛ حتی اگر ایده‌ات به اندازه پرواز یک فیل احمقانه بود، باز هم آن را همان لحظه یادداشت کن!

ایده‌ها مثل جرقه هستند و برای یک لحظه از ذهن عبور می‌کنند. احتمالا شما هم تجربه این موضوع را دارید که در یک لحظه ایده خوبی به ذهنتان رسیده و آن را یادداشت نکرده‌اید به گمان اینکه در خاطرتان میماند!…. و احتمالا به خودتان گفته‌اید که شب حتما باید به این ایده فکر کنید. اما نهایت چیزی که شب در خاطرتان مانده این است که چند ساعت قبل یک ایده خوب به ذهنتان رسیده بود که اکنون نمی‌دانید جزئیاتش چیست! پس همه چیز را در لحظه بنویسید تا فراموش نکنید.

هم‌ایده داشته باشید!

هم‌ایده نامی است که ما نامگذاری کرده‌ایم و به کسی می‌گوییم که آزادانه می‌توانیم با او درباره ایده‌هایمان صحبت کنیم و به همراه او ایده پردازی کنیم. زمانی که با شخص دیگری درباره ایده‌هایتان صحبت می‌کنید، می‌توانید به کمک او ایده‌ها را توسعه دهید، نقاط ضعفش را برطرف کنید و برای عملی کردن آ‌ن‌ها برنامه ریزی کنید .

تجربه های جدید

در مسیرهای همیشگی معمولا نمی‌توانید یک چیز تازه پیدا کنید. زمانی که مدام ذهن خود را در معرض تجربه‌های جدید قرار دهید، کم‌کم به متفاوت فکر کردن عادت می‌کند. در نتیجه ذهن شما از چارچوب‌های همیشگی خارج می‌شود و می‌تواند بیش از پیش ایده پردازی کند.

THINK OUT THE BOX

تجربه‌های جدید لزوما به معنی انجام کارهای بزرگ نیست؛ می‌توانید در کارهای روزمره خودتان هم تجربه جدید خلق کنید. به رستوران بروید و چیزی خلاف آنچه همیشه سفارش می‌دادید، بخورید. یا اینکه در صورت امکان به جای کار کردن با سیستم خودتان، یک روز از یک سیستم دیگر استفاده کنید. این موارد نیز تجربه‌های جدیدی هستند که ذهن شما را به تفکر خلاق و ایده پردازی عادت می‌دهند.

مطالعه و مشاهده

کتاب بخوانید،سرچ کنید و بیشتر به اطراف خود دقت کنید . هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید ایده‌های بهتری ارائه دهید. نکته‌ای که در این زمینه اهمیت بسیاری دارد این است که کم دانستن تله بسیار خطرناکی است که برخی افراد را به دام می‌اندازد. این افراد تصور می‌کنند همه چیز را می‌دانند و باید دقیقا مطابق با دانسته‌هایشان عمل کنند. در نتیجه هیچ خلاقیتی از خود نشان نمی‌دهند و در یک مسیر شناخته شده، حرکت می‌کنند و به اصلاح ربات وار پیش میروند.

مطالعه کتاب، تماشای فیلم، خواندن مقالات آخرین بروزرسانی‌ها در حوزه کاری خودتان و حتی مشاهده محتواهای متفرقه مفید، می‌تواند شما را به یک فرد ایده پرداز تبدیل کند؛ البته به شرطی که بدون تفکر از آن‌ها عبور نکنید و به آنچه می‌توانند به شما بدهند هم بیندیشید.

ذهنتان را تغذیه کنید

انتظار داشتن خلاقیت از یک ذهن خسته دور از ذهن است پس از استراحت دادن به ذهن نباید به سادگی گذشت . عقل سالم در بدن سالم مثلی بوده که از قدیم بیانگر آن بوده که بهره بردن از تغذیه سالم و ورزش بسیار موثر است . انجام ورزش های ذهنی و یا گوش دادن به موسیقی های روح نواز از جمله اقداماتی بوده که در این مقوله مورد بهره قرار می گیرد .

رویاپردازی کنید

بنا نیست که ایده پردازی بصورت مداوم در طول روز صورت بگیرد . اختصاص تنها چند دقیقه برای تصور رویاهایتان و فکر درباره آن می تواند آمادگی های لازم فکری را برایتان به ارمغان آورد و حتی عرصه را برای ظهور افکار نوین فراهم نماید.

نکات ضروری در روشهای ایده پردازی

نباید ایده پردازی به گونه ای صورت گیرد که زندگی بر انسان مختل شود . ایده ها ممکن است در اثر یک اتفاق روزمره در ذهن جرقه بزند .

از ایده ها به سادگی گذر نکنید . امتحان و ارزیابی آن ضرر نخواهد داشت .

تغییر دادن یک روش یا بهبود آن هم می تواند یک ایده باشد ؛ لذا هر ایده ای به محصول بصری بنا نیست منتهی شود .

پرسش های مداوم می تواند ایده ای را در ذهن رقم بزند .

شک و تردید در رابطه با یک روش یا محصول هم می تواند یک ایده باشد . هیچ چیز بهترین و بی عیب نیست .

 

اول مشاوره، بعد ثبت نام

شما می توانید با استفاده از مشاوره رایگان ما با خیالی آسوده ثبت نام کنید.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *