تقویم جشنواره ها و کنفرانس ها

جشنواره شیخ بهایی: اردیبهشت ماه هر سال

این جشنواره کلیه زمینه‌های فن آفرینی اعم از فنی و مهندسی، پزشکی و بهداشت، علوم پایه، کشاورزی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر، خدمات و … را در بر می‌گیرد و به گروه یا تخصص خاصی محدود نمی‌گردد. برای شرکت در این جشنواره هیچ محدودیت سنی، جنسیتی یا تحصیلی وجود ندارد. محدوده جغرافیایی این جشنواره به کشورمان محدود نبوده و ایرانیان فن‌آفرین مقیم خارج که بعضا موفقیتهای بزرگی نیز در این راه کسب نموده‌اند به جشنواره دعوت شده و در بخشهای مختلف آن شرکت داده می‌شوند. این جشنواره در دو بخش مسابقه‌ای و غیرمسابقه‌ای برگزار شده که بخش مسابقه‌‌ای شامل شناسایی برترین فن‌آفرینان، برترین طراحان کسب و کار و برترین حامیان فن‌آفرین و بخش غیرمسابقه‌ای شامل نمایشگاه، بورس ایده و سمینارهای آموزشی می‌باشد.

 

 جشنواره خوارزمی: خرداد ماه هر سال

يكي از اهداف مهم و مورد توجه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، تقويت روح بررسي، تتبع و ابتكار در تمام زمينه‌هاي علمي، فني، فرهنگي و اسلامي از طريق تاسيس مراكز تحقيقاتي و تشويق محققان و پژوهشگران است. از سوي ديگر از جمله رسالت هاي مهم در اساسنامه سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران كشف و پرورش استعدادها در زمينه‌هاي علمي و صنعتي، حمايت و پشتيباني از مخترعان، مبتكران و محققان داخلي، استفاده از استعدادهاي بالقوه كشور و انتقال تجربه‌هاي علمي و فني ساير كشورها به داخل كشور مي‌باشد. يكي از راههاي تحقق اهداف فوق برگزاري جشنواره‌هاي علمي و از آن جمله جشنواره بين المللي خوارزمي است، جشنواره بين‌المللي خوارزمي بستري است كه ضمن تكريم مقام والاي انديشمندان و نخبگان عرصه علم و فناوري، زمينه‌هاي تعامل و همكاري علمي بين دانشمندان داخل و خارج را نيز فراهم مي‌سازد. جشنواره بين‌المللي خوارزمي گفتماني است علمي، در راستاي استراتژي گفتگوي تمدن ها منبعث از روح همزيستي مسالمت آميز ايراني و فرهنگ اسلام با جوامع بين‌الملل.

 

 

جشنواره فردوسی: زمستان هر سال

جشنواره علمي- پژوهشي فردوسي به صورت دو سالانه توسط دانشگاه فردوسي مشهد و با مشاركت دانشگاه‌ها، مؤسسات و مراكز علمي، پژوهشي و صنعتي استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي، جنوبي، سمنان، گلستان، مازندران، و سيستان و بلوچستان برگزار مي‌گردد. هدف از برگزاري اين جشنواره شناسايي نخبگان و ارج نهادن به مقام شامخ نوآوران و پژوهشگران، مخترعان و پديدآورندگان دانش مي باشد. نهمين و آخرین جشنواره علمي- پژوهشي فردوسي در سال 1392 برگزار شد.

جشنواره هفته پژوهش: آذر ماه هر سال

از جمله اهداف نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری که در هفته پژوهش برگزار می شود، موارد ذیل می باشد:

 

1-ارائه و عرضه آخرین دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاها، مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی

2-توسعه همکاری ها و مبادلات علمی و فنی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی

3-معرفی فناوری های به روز و توانمندی های پارک های علم و فناوری و ایجاد امکان ارتباط و مبادله دانش فنی

4-فراهم سازی شرایط و امکان برقراری تماس مستقیم بین خریداران داخلی با فروشندگان دانش فنی و عقد قراردادهای تجاری و بازرگانی در بخش فن بازار

5-توسعه مناسبات علمی و پژوهشی بین بخش های تولید کننده علم و فناوری و بخش صنعت

6-تبیین نقش و اهمیت بالای تفکر و پژوهش در حل مشکلات کلان کشور و جامعه بر مبنای راهکارهای علمی

7-افزایش حساسیت جامعه نسبت به پژوهش و متجلی کردن نتایج پژوهش و فناوری کشور

 

جشنواره منطقه ای دماوند: شهریور ماه هر سال

جشنواره منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی دماوند بنیادملی نخبگان همزمان با برگزاری هر جشنواره در مناطق هشتگانه معمولا در شهریور یا مهرماه هر سال برگزار می گردد. این جشنواره مختص استان‌های شمالی کشور (مازندران، گیلان، گلستان و سمنان) است تا آموزش لازم برای محققان به ویژه دانشجویان، دانش‌آموزان و همه افراد مشتاق به فناوری انجام شود. ارزیابی اختراعات و شناسایی اختراعات، حمایت از مخترعان برگزیده، استمرار بخشی به کارهای تحقیقاتی، یافتن مجوزحضوردرجشنواره‌های بین‌المللی و استفاده از تسهیلات نظام‌ وظیفه توسط طرح‌های برتر ازجمله اهداف برپایی نمایشگاه نوآوری و شکوفایی دماوند محسوب می‌شود. از دیگر اهداف مهم این جشنواره برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی اختراعات از جشنواره نوآوری و شکوفایی دماوند محسوب می‌شود.

 

جشنواره فناوری نانو: پاییز هر سال

نمایشگاه فناوری نانو که به صورت سالیانه توسط ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می شود، بزرگ ترین و معتبرترین نمایشگاه داخلی در حوزه فناوری نانو و دومین نمایشگاه فناوری نانوی آسیا به شمار می رود.

 

جشنواره جوان ایرانی، فکر ایرنی: زمستان هر سال

پارک علم و فناوری اسـتان سـمنان در راسـتای حمایت و تجـلیل از جوانان خلاق، مبتکرو کـارآفـریـن هر ساله «جشنواره جوان ایرانی، فکر ایرانی» را برگزار می نماید.

لازم به ذکر است طرح های ارایه شده باید در یکی از زمینه های فنی و مهندسی (معــدن و مـواد مـعـدنـی، مکانیــک، هـوا و فــضا، عـمران و صنعـت ساخـتمان، برق و الکترونیـک، مکـاترونیـک، کـامپیوتر و IT)، فنـاوری نانو، تجهیزات پزشـکی و دارویی، کـشاورزی و زیسـت فناوری بوده و از ویژگی هایی مانند: نوآوری، خلاقیت، ابتکار و قابلیت تجاری سازی شدن برخوردار باشد.

این جشنواره هر ساله در بهمن ماه برگزار و تا پایان فروردین سال بعد ادامه می یابد.

بررسی و داوری طرحهای ارایه شده در جلساتی با حضور کارشناسان پارک برگزار و نتیجه به برندگان آن اعلام می گردد.

گفتنی است تا کنون 4 دوره از این جشنواره برگزار گردیده است.

 

جشنواره شکوفایی فجر انقلاب: زمستان هر سال

ايجاد فضاي خلاقيت و نوآوري،تجميع مخترعان و سرمايه گذاران و صاحبان صنعت،آموزش و مشاوره‌هاي لازم، معرفي نيازمندي هاي سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و خصوصي و همفكري با نخبگان و به عبارتي تكميل چرخه توليد ثروت از طريق تجاري سازي اختراعات از جمله اهداف برگزاري جشنواره هاي ملي نوآوري و شكوفايي فجر انقلاب اسلامي است. اين جشنواره يكي از برنامه‌هاي علمي و فناوري ستاد دهه فجر بوده كه در راستاي كمك به رويكرد تجاري سازي اختراعات و فناوري‌ها برگزار مي‌شود.

 

بخش های مختلف جشنواره:

1-بخش نوآورى

اين بخش در سه گروه سنى برگزار مى شود:

   نوآوران نوجوان، شامل گروه هاى سنى تا 18 سال كه از طريق جشنواره هاى دانش آموزى خوارزمى و بسيج دانش آموزى در اين جشنواره شركت مى نمايند.

    نوآوران جوان، شامل گروه هاى سنى 18 تا 30 سال كه از طريق جشنواره هاى جوان و ملى ، رباتيك خوارزمى، رازى، فارابى ، كار آفرينى، بسيج دانشجويى در اين جشنواره شركت مى نمايند.

    نوآوران بزرگسالان، شامل گروه سنى بالاتر از 30 سال كه از طريق جشنواره هاى بين المللى خوارزمى ، رازى، فارابى، شيخ بهايى و كار آفرينى در اين جشنواره شركت مى نمايند.

 

2- بخش شكوفايى

 

    در اين بخش طرح ها و پروژه هايى مجاز به شركت هستند كه در طول برنامه چهارم توسعه از طريق بخش هاى دولتى و يا خصوصى به طور كامل به مرحله اجراء درآمده و به پايان رسيده باشند و هم اكنون جامعه از منافع مادى و معنوى آنها بهره مند باشد.

 

3-جشنواره استانى نوآورى و شكوفايى

در هر يك از استانهاى كشور، جشنواره قبل ازبرگزارى جشنواره ملى نوآورى و شكوفايى، نوآورى و شكوفايى استانى با كمك استاندارى، در هراستان به شرح ذيل برپا خواهد شد. ستاد جشنواره استانى به رياست استاندار و با حضور روساى دانشگاه هاى استان، رئيس پارك علم و فناورى ، مدير كل صنايع و معادن استان، مدير كل جهاد كشاورزى استان ، مدير كل ارتباطات و فناورى اطلاعات استان و 7 تن از برجستگان صنعت و دانشگاه در مركز استان تشكيل مى گردد و وظيفه سياستگذارى، هدايت كلى، نظارت و تعيين برگزيدكان نهايى را بر عهده دارد.

 

برای آشنایی با شرکت در مسابقات داخلی و بین المللی مخترعین با ما همراه شوید .

اول مشاوره، بعد ثبت نام

شما می توانید با استفاده از مشاوره رایگان ما با خیالی آسوده ثبت نام کنید.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *