برنامه نویسی از کجا شروع کنم

در این مقاله آموزشی قصد داریم این موضوع را بررسی نماییم که برای شروع برنامه نویسی شما باید از چه مسیری به صورت اصولی و حرفه‌ ای زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را یاد بگیرید.

پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی چیست

افرادی که به تازگی قصد دارند که یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرند بهتر است که ابتدا با مفاهیم الگوریتم و فلوچارت آشنا شوند، یادگیری الگوریتم و فلوچارت به شما کمک می‌کند تا زمانی که می‌ خواهید یک برنامه را تولید نمایید و یا یک پروژه برنامه نویسی را انجام دهید قبل از آن به خوبی مسئله را تجزیه تحلیل کرده و جوانب مختلف آن را در نظر بگیرید، سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده شما می‌ توانید به کمک الگوریتم فلوچارت یک نقشه راه مناسب برای خود اتخاذ نمایید، این نقشه راه می‌ تواند بهترین مسیر شروع برنامه نویسی برای شما باشد.

برای شروع برنامه نویسی از چه زبانی شروع کنیم

پاسخ دادن به این سوال که بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع چه زبانی است و اولین گام برای برنامه نویسی را ما با چه زبانی باید شروع کنیم باید گفت که این موضوع کاملا بستگی به علاقه شما دارد به عنوان مثال:

شما علاقه مند هستید که نرم‌افزار ها و اپلیکیشن‌ های گوشی‌ های هوشمند مانند واتساپ و اینستاگرام را بسازید، در این صورت بهتر است که شما برنامه نویسی موبایل را شروع کنید.
شما علاقه مند به این هستید که نرم‌افزار های قدرتمندی مانند نرم‌افزار ورد و یا فتوشاپ را بسازید، در این صورت شما باید برنامه نویسی سمت ویندوز را انتخاب نمایید.
ممکن است علاقه شما به این سمت باشد که تمایل داشته باشید وب سایت‌ های اینترنتی پویا و قدرتمند مانند سایت دیجی کالا را طراحی و پیاده‌سازی نمایید که در این صورت شما باید برنامه نویسی سمت وب را انتخاب کنید.
با توجه به توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی در تمامی کشورهای جهان ممکن است شما تمایل داشته باشید که به سمت دنیای هوش مصنوعی بروید که در این صورت شما باید زبان‌های برنامه‌نویسی نظیر پایتون را یاد بگیرید که در حوزه دیتا ماینینگ و هوش مصنوعی بسیار کاربردی است.

کتاب برای شروع برنامه نویسی

بسیاری از افرادی که علاقه مند به یادگیری زبان‌ های مختلف برنامه‌نویسی دارند، اگر جز آن دسته از افرادی باشید که علاقه مند به مطالعه کتاب‌ های مختلف هستید، ما کتاب‌های زیر را به عنوان مراجع معتبر برای یادگیری بیس و پایه برنامه نویسی به شما معرفی می‌کنیم:

کتاب برنامه نویسی Clean Code
کتاب برنامه نویسی Clean Architecture
کتاب برنامه نویسی Design Pattern: Elements of Reusable Object-Oriented Software
کتاب Release It
کتاب برنامه نویسی The Road To Learn React
کتاب برنامه نویسی Learn Enough Command Line to Be Dangerous

 برنامه نویسی از کجا شروع کنم

7 کاری که باید برای برنامه نویس شدن بدانید

1. مقدمه:
در این بخش، می‌توانید در مورد اهمیت برنامه نویسی، تأثیر آن بر جوامع مختلف و چگونگی تأثیر آن بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) صحبت کنید. همچنین می‌توانید به خواننده توضیح دهید که چرا برنامه نویسی یک مهارت حیاتی در دنیای امروز است.

2. تاریخچه برنامه نویسی:
در این بخش، می‌توانید به تاریخچه برنامه نویسی پرداخته و از ابتدای ظهور آن تا امروز تحولات آن را بررسی کنید. همچنین می‌توانید به افراد و شرکت‌های برجسته در تاریخچه برنامه نویسی اشاره کنید.

3. انواع زبان‌های برنامه نویسی:
در این بخش، می‌توانید به معرفی و توضیح انواع زبان‌های برنامه نویسی مختلف، مانند Java، Python، C++ و غیره پرداخته و نحوه استفاده از هر یک را توضیح دهید.

4. فنون و الگوریتم‌های برنامه نویسی:
در این بخش، می‌توانید به فنون و الگوریتم‌های پایه و پیشرفته برنامه نویسی، مانند جستجو، مرتب‌سازی، بازگشتی، داینامیک و غیره پرداخته و نحوه استفاده از آن‌ها را شرح دهید.

5. نقش برنامه نویس در صنعت فناوری:
در این بخش، می‌توانید به نقش و اهمیت برنامه نویس در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، شغل‌های مختلف مرتبط با برنامه نویسی و چگونگی تأثیر آن بر توسعه صنعت فناوری پرداخته و مثال‌های عملی از کاربردهای برنامه نویسی در صنعت را ذکر کنید.

6. آینده برنامه نویسی:
در این بخش، می‌توانید به آینده برنامه نویسی، روند تحولات و تغییرات در این حوزه، تکنولوژی‌های جدید و چالش‌های آینده برنامه نویسان پرداخته و پیش‌بینی کنید که چگونه برنامه نویسان باید به این چالش‌ها پاسخ دهند.

7. نتیجه‌گیری:
در این بخش، مقاله خود را خلاصه کرده و به خلاصه‌ای از مطالب اصلی و پیام‌های کلیدی که در مقاله خود ارائه دادید، پرداخت. همچنین می‌توانید به خواننده پیشنهاد داد که چگونه می‌تواند به عنوان یک برنامه نویس حرفه‌ای پایدار و مؤثر عمل کند.

درآمد برنامه نویسی در ایران به چه صورت است؟

قطعا می دانید که در حال حاضر مشاغل وابسته به حوزه it نظیر برنامه نویسی، طراحی وب، هوش مصنوعی و شبکه با توجه نیازی اساسی به دانش آن ها در تمامی کشور های جهان جز پردرآمدترین مشاغل به حساب می آیند، اما از آن جا که یادگیری برنامه نویسی نیازمند وقت مبسوط برای آموزش و تمرین کردن است، اولین شرط ورود به این حوزه داشتن علاقه و پشت کار زیاد است و در درجه دوم شما باید به پول و درآمد این حرفه تخصصی فکر کنید.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *